FUN labs Romania este o companie romaneasca ce dezvolta din 1999 video games pe urmatoarele platforme: PC, PS2, PSP, PS3, Xbox, Xbox360, NGC, Wii, WiiU.
Partenerii de afaceri sunt: Activision alaturi de Sony, Microsoft, Nintendo.
DIn 1999 pana in prezent au fost realizate peste 40 proiecte, fiecare proiect fiind dezvoltat pe mai multe platforme simultan.

FUN labs ofera oportunitatea unei cariere in Game Development
Job-ul consta in dezvoltarea jocurilor pe diverse platforme.
Constituie un avantaj prezentarea de schite, lucari, proiecte, demo-uri, ce pot releva calitatile dvs.
Pasiunea pentru video games este un plus.
Se lucreaza in echipa, sub subordonarea unui "lead artist" si a unui "project manager", tinand cont de termenele de predare, deci pot exista perioade stresante, mai ales in apropierea acestor termene.

Cerinte necesare:
- simtul responsabilitatii si al disciplinei
- creativitate, comunicare, pro-activitate
- abilitate de invatare rapida
- program full-time (8h/zi - 5zile/sapt), lucrul in echipa
- cunoasterea limbii engleze
- pasiune pentru video games

programator / programmer
Mediul de dezvoltare este VisualC pt. PC, Xbox si Xbox360 si Codewarrior pt. Playstation2, PSP, PS3 si Wii
Sunt apreciate cunostintele de matematica sau fizica, experinta in "3D game engines", buna stapanire a C/C++

grafician / 2D Artist
Se lucreaza in Adobe Photoshop iar pe langa acesta sunt apreciate calitatile desenului de mana si simtul culorii precum si lucrul cu programe 3D

modelator, animator / 3D Artist
Este obligatorie cunoasterea unui program 3D (3dsmax, Maya, ZBrush...etc) sau a unui game editor (Worldcraft, Radiant, Unreal Ed, Serious Editor, Battlecraft...etc)
Simtul proportiilor si al volumului in spatiu, experienta in animatia (2D sau 3D) constituie un avantaj real.

Salariul se va negocia in RON, in urma interviului, depinzand si de experienta candidatului. In cazul unei experiente bogate valorea salariului poate creste semnificativ. Salariul net (in functie de candidat) este cuprins intre 1500 - 4000 RON / luna